همه چیز درباره عروسک های نمدی ( الگو رایگان | توضیح مراحل ساخت | درآمدزایی)

بازی کردن برای کودکان علاوه بر آن که یک سرگرمی به حساب می‌آید، می‌تواند به رشد ذهنی کودک نیز کمک کند. یک بازی مناسب می‌تواند سبب ایجاد و گسترش مهارت‌های یک کودک مانند تمرکز کردن، صبر، مهارت مذاکره و… باشد. خصوصا در شرایطی که کودکان پیوسته مشغول بازی‌ با تلفن همراه هستند، ایجاد یک جایگزین جذاب و مفید برای دور کردن کودکان از این فضای نامناسب، بسیار مهم است. ما در این مطلب علاوه بر آموزش عروسک نمدی، الگوی عروسک نمدی را هم برای شما تهیه کرده‌ایم.

بازی و روانشناسی کودک

امروزه بیش از پیش توجه به کیفیت و ابزار بازی کودکان حائز اهمیت شده است. روانشناسان متخصص در این امر معتقد هستند که دو نوع سبک بازی برای کودکان وجود دارد، بازی با پایان باز و پایان بسته. هر سبک از بازی فواید و نکات مختص خود را دارد، به طور مثال بازی‌هایی با پایان بسته مانند پازل مواردی هستد که کودک با چیدن آخرین قطعه، بازی را به پایان می‌برد و به نوعی برنده‌ بازی می‌شود.

 این سبک بازی نیز مزایای خود را دارد و می‌تواند همزمان سرگرم کننده و آموزنده باشد. اما آنچه در مورد این سبک بازی مهم است، این است که استمرار در انجام این بازی برای کودک تکراری شده و ممکن است دیگر جذابیت خود را از دست بدهد و مفید نباشد.

اما در مقابل بازی‌هایی با پایان باز، تا زمانی که کودک نخواهد آن را کنار بگذارد، به پایان نمی‌رسد و برنده یا بازنده، راه حل درست یا نتیجه ثابتی برای آن وجود ندارد، ‌مانند عروسک بازی. کودک زمان بازی با عروسک‌های خود داستان‌ها و نمایش‌های مختلفی را به اجرا می‌گذارد و ساعت‌ها خیال‌پردازی کرده و خلاقیت خود را ارتقا می‌دهد بدون آن که برد و باخت معنا داشته باشد و وسیله ‌بازی آن‌ها را متوقف کند.

الگو عروسک نمدی یونیکورن

در بازی پایان‌ باز، کودک هر زمان که اقدام به بازی کند هر بار نتایج متفاوتی خواهد گرفت و هیچ تکراری در کار نیست. به طور کلی فواید اصلی بازی پایان ‌باز عبارت است از:

 • افزایش خلاقیت
 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش استقلال کودک
 • افزایش مهارت‌های ارتباطی
 • ایجاد و گسترش مهارت انتقادی
 • تقویت مهارت مذاکره

این سبک بازی به ویژه برای کودکان 2 تا 5 سال مفید است چرا که در این سن آن‌ها هر آنچه را که خیال ‌پردازی کنند به زبان می‌آورند و با هم‌بازی‌های خود به اشتراک می‌گذارند و این امر برایشان بسیار سازنده است.

مراحل ساخت و الگوی عروسک نمدی

 1. در مرحله اول ابتدا روی کاغذ، الگوی عروسک نمدی خود را بکشید. می‌توانید یکجا تمام قسمت‌ها رو روی کاغذ بکشید یا اینکه هر قسمت را جداگانه انجام دهید. به طور مثال یک بدن کامل را روی کاغذ بکشید یا دست‌ها،‌پاها و …را تک به تک روی کاغذ پیاده کنید، فقط باید مراقب باشید تا تناسب بین اعضا حفظ شود. اگر مهارت کافی برای کشیدن الگو ندارید، نگران نباشید!‌ الگوهای رایگان زیادی در اینترنت وجود دارد که می‌تواند در این مرحله به شما کمک کند.
 2. در این مرحله شروع به بریدن الگوی عروسک نمدی خود کنید.
 3. حالا که الگوی عروسک نمدی خود را روی کاغذ کشیدید و جدا کردید، این قطعات را روی نمدی که از قبل انتخاب کردید قرار داده و دور تا دور آن را با خودکار بکشید. حالا همانند مرحله قبل، این بار خطوط کشیده شده روی نمد را برش دهید و از هر قطعه دو عدد یکی برای لایه رویی و یکی برای لایه زیری نگه دارید. دقت کنید برای داشتن یک عروسک با کیفیت و مرتب، بهتر است در این مرحله نیم الی یک سانتی متر فاصله بیشتر از الگو را در نظر بگیریم و از آنجا برش دهیم،‌ تا زمان دوخت راحت‌تر بوده و خروجی بهتری داشته باشیم.
 4. در مرحله چهارم جای اعضای دیگر مانند چشم،‌ دهان و … را مشخص کنید. سپس با استفاده از روش‌های مختلف مثل کوک ساده، دوخت یک مروارید و … عروسک خود را زیباتر کنید.
 5. حالا نوبت به دوخت کار رسیده است. دو لایه را طوری روی هم قرار داده که روی هر دو پارچه به یکدیگر باشد و پشت پارچه‌ها را شما ببینید. حالا با چرخ خیاطی و یا حتی با دست کوک بزنید و دو الی سه سانتی متر را باز بگذارید تا بعد از پشت و رو کردن نمد، با الیاف داخل آن را پر کنید.
 6. بعد از پر کردن با الیاف، قسمت‌های باز را کوک بزنید و حالا همه‌ قطعات آماده را با دوختن به یکدیگر وصل کنید.
 7. حالا شما یک عروسک نمدی پایه دارید که می‌توانید با سلیقه خود برای آن اعضای صورت،‌ مو، لباس و … بدوزید. به طور مثال برای موهای عروسک می‌توانید چندین رشته کاموا را موازی هم قرار داده و با استفاده از چرخ خیاطی آن‌ها را از وسط بدوزید، این راه دوخت در واقع فرق موی عروسک شما است! حالا می‌توانید از همین قسمت با استفاده از چسب حرارتی مو را روی سر عروسک بچسبانید.

الگو عروسک نمدی جوجه

خواص و فواید عروسک نمدی

در ابتدای کار بیان کردیم که عروسک بازی به عنوان یک بازی پایان ‌باز تلقی می‌شود و فواید زیادی برای کودکان دارد. بازی با عروسک‌های نمدی نیز به عنوان عمدتا یک بازی پایان باز(و حتی پایان بسته مثل کتاب نمدی، جورچین نمدی و …) فواید خاص را دارا است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. اسباب بازی‌های نمدی برخلاف برخی اسباب‌بازی‌های دیگر، هیچ خطری برای کودکان ندارند.
 2. آن‌ها قابل شست‌ و شو بوده و نگرانی از بابت کثیف شدن آن‌ها وجود ندارد.
 3. به سبب جنس انعطاف پذیری که دارا است،‌ کودک به راحتی آن را در آغوش گرفته و بازی می‌کند.
 4. کودک بدون نیاز به مداخله بزرگسالان، ‌بازی کرده و به دست گرفتن کنترل بازی را می‌آموزد.
 5. سبب افزایش خلاقیت می‌شود. یافتن راه‌های متفاوت برای استفاده از یک عروسک نمدی،‌ نیاز به تخیل بالایی دارد. این امکان برای کودک فراهم می‌شود که در مورد نحوه بازی خود تصمیم ‌بگیرد و راه‌های متفاوتی را بررسی کرده و سناریو بچیند و آن طور که می‌خواهد بازی کند.
 6. کنجکاوی او را تحریک می‌کند. در طی بازی کنجکاوی کودک تحریک شده و ذهن او را به چالش می‌کشد.
 7. کودک در طول بازی با سایرین نیز می‌تواند علاوه بر یادگیری کار گروهی، اجتماعی شدن را بیاموزد و با صحبت با سایرین بر سر مدت زمان بازی، نحوه بازی و … مهارت مذاکره را فرا بگیرد.
 8. هوش اجتماعی و هوش هیجانی، آرامش، کاهش استرس،‌ افزایش عزت نفس از فواید دیگر بازی با عروسک‌های نمدی است.
 9. از طریق بازی با عروسک‌های نمدی می‌توان مهارت‌های لازم مثل مسواک زدن، تعویض لباس و … که کودک باید بیاموزد را به او در جریان بازی با عروسک آموخت.
 10. با انجام نمایش عروسکی کودک کنترل بهتر احساسات و هیجانات را می‌آموزد.
 11. کودک سناریوی چیده شده توسط خود را بازی می‌کند و مسئولیت آن را برعهده می‌گیرد بنابراین استقلال و اعتماد به نفس او تقویت می‌شود.
 12. تفکر انتقادی را می‌آموزد. از آنجایی که در بازی با عروسک نمدی اصولا هیچ روش خاصی وجود ندارد، کودک با بررسی مشکلات و راه‌حل‌ها از جوانب مختلف می‌تواند درک خود از موقعیت‌های مختلف را عملی‌تر کرده و مهارت تفکر انتقادی او تقویت شود.

الگو عروسک نمدی و گل

بیشتر بخوانید: آشنایی با کمپانی اسباب بازی سازی wowwee

از الگوی عروسک نمدی تا ساخت آن

موفق شدن در هر کاری مستلزم مهارت و تخصص در یک حرفه و ابداع و نوآوری در آن است. اگر شما هم می‌خواهید پر قدرت وارد این حوزه شوید لازم است چند تا نکته را بدانید و مهارت‌های خودتان را در آن تقویت کنید.

اول از همه شما باید روحیه هنری داشته باشید. شخصی که روحیه هنری ندارد و تمام عمرش دغدغه کار هنری نداشته و دست به آن نزده، ممکن است ورود به این کار نیز برایش مناسب نباشد.

دومین و یکی از مهم‌ترین شروط، علاقمندی به این کار است. داشتن علاقه به یک کار در هر حوزه‌ای مهم‌ترین عامل موفقیت شما است. حتی اگر در حوزه‌ای مهارت کافی هم نداشته باشید اما علاقه و اشتیاق بالایی در شما باشد، حتما به بهترین شکل آن را خواهید آموخت و بالعکس،‌ هرچقدر هم در کاری دانش داشته باشید یا فوت و فن کار را بدانید، اما علاقه به آن کار نداشته باشید، موفقیت شما دوام زیادی نخواهد داشت.

الگو عروسک نمدی و کیف

سومین مورد کسب دانش و مهارت است. با ثبت نام در کلاس‌های حضوری یا مجازی و حتی دیدن کلیپ‌های رایگان آموزشی در اینترنت می‌توانید آگاهی خود را بالا ببرید و اقدام به تمرین و یادگیری کنید. با سرچ ساده می‌توانید به دنیایی از ویدیوهای ایرانی و خارجی دست پیدا کنید و همینطور از الگوهای آماده در ابتدای کار استفاده کنید که ما هم چند الگوی عروسک نمدی جذاب برای شما در ادامه قرار دادیم.

چهارمین نکته شناخت مواد و ابزار لازم، تامین کنندگان مواد اولیه و انتخاب متد و شیوه‌ای است که می‌خواهید مطابق آن پیش بروید. تا ندانید دقیقا می‌خواهید چه کنید، موفق نخواهید بود.

مرحله پنجم، تمرین و تمرین و تمرین! ممکن است بارها شکست بخورید یا نتیجه دلخواه را نگیرید. لازم است بدانید هر بار شکست در ساخت عروسک، یک درس جدید برای شما خواهد بود و از شما یک فرد حرفه‌ای تر خواهد ساخت. پس ادامه دهید و نا امید نشوید اگر لازم شد از مرحله سوم دوباره گام‌های بعدی را تکرار کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی ۷ صنایع دستی برتر ایران که در جهان حرف اول را می زنند

کسب درآمد

اگر در ساخت عروسک نمدی تمرین کرده و به مهارت کافی رسیده‌اید، می‌توانید از خانه اقدام به رسیدگی به سفارشات و فروش محصولات خود کنید. مانند فروش هر نوع محصول دیگری، زمانی به موفقیت خواهید رسید که نسبت به رقبا برتر و متفاوت بوده و مزیت رقابتی داشته باشید.

در این راه توجه به چند نکته بسیار مهم است:

 • برای متفاوت بودن از بقیه و عدم کپی برداری، نمونه‌های ایرانی و بومی کشور خودمان را تولید کرده و به فروش برسانید
 • می‌توانید به جای ساخت عروسک‌های رایج فانتزی، با کمی مطالعه و تمرین اقدام به ساخت عروسک‌هایی با چهره واقعی‌تر و نزدیک به انسان، با جزئیات دقیق‌تر بسازید. برجستگی‌ها و فرو رفتگی‌های صورت و بدن، استفاده از نمد با رنگ طبیعی پوست و … می‌تواند بسیار متفاوت باشد.
 • از تکرار بپرهیزید و مدام خلاقیت داشته باشید.
 • می‌توانید نمد را با هنرهای دیگر مثل کچه، چرم، گلدوزی و … ترکیب کرده و یک اثر هنری بی نظیر بسازید.
 • گاهی اوقات ساختارشکنی‌های رایج نیز خود راهی برای متفاوت بودن است. عروسک‌هایی با عدم تناسب میان اجزا و شکل و شمایل خاص و عجیب نیز خود راهی دیگر برای تفاوت و تمایز است.
 • شما می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی، راه‌اندازی وب‌سایت، حضور در نمایشگاه‌های صنایع دستی و … وارد بازار شده و دست به فروش بزنید. گرچه لزوما راه‌اندازی وب‌سایت شخصی مناسب‌ترین روش نیست و می‌توانید از مارکت پلیس‌های موجود مانند دیجی‌کالا و … برای فروش محصولات خود استفاده کنید.
 • اگر در این کار خبره هستید می‌توانید از راه آموزش نیز کسب درآمد کنید.

الگو عروسک نمدی و گل تزئینی

ایده‌های جذاب و الگوی عروسک نمدی

ما برای شروع به شما کمک می‌کنیم تا با استفاده از طرح‌ها و نمونه‌های زیبایی که یا کار نشده یا در کشور ما کمتر به آن پرداخته شده، آن‌ها را با خلاقیت خود ترکیب کرده و نمونه‌های نوآورانه خود را خلق کنید. شما می‌توانید الگوهای قرار داده شده را به مراکز چاپ شهر خود برده و بخواهید در ابعاد دلخواه برای شما پرینت بگیرند.

اگر می‌خواهید کار با نمد را شروع کنید و به دنبال ایده‌های جذاب برای شروع هستید، این موارد را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 • عروسک‌های نمدی برای کودکان
 • آویز کیف، جاکلیدی و …
 • کیف زنانه و بچگانه
 • کیف کوچک نگهداری از شارژر تلفن همراه، سکه و …
 • نشانگر کتاب
 • بالشت گردنی
 • چشم‌بند
 • تزیینات دیواری خانه،‌مثل حلقه گل، تابلو
 • آویز عروسکی تخت کودک
 • کوسن، بالشت، محافظ تخت نوزاد و از این دست
 • دست گل کوچک فانتزی برای جشن‌های کوچک، برای ساقدوش‌های مراسم، برای داماد و..
 • زیر لیوانی، زیر ظرفی
 • گیره‌ی مو، تل، هد
 • مگنت برای یخچال
 • گیفت برای مراسم و جشن‌ها
 • دیوارکوب‌های دکوری بزرگسال و بچگانه برای سیسمونی نوزاد
 • حلقه‌ اسم کودک
 • تاج برای جشن‌ها
 • پازل، کتاب کودک، آموزش الفبا و اعداد و …

الگو و یا نمونه عکس‌های تمام موارد ذکر شده ضمیمه شده است. به علاوه الگوی چندین مدل گل و برگ که به کمک آن‌ها می‌توانید ده‌ها اثر زیبا مثل حلقه گل، دیوارکوب،‌ گیفت، گل سر و … که بالا ذکر کردیم را فقط با چند مدل گل زیبا و با ترکیب رنگ چشم‌نواز انجام بدهید و بدرخشید.

الگو عروسک نمدی و گل سر

سخن پایانی

در میان هنرهای گوناگون، نمد یکی از پرطرفدارترین، کم دردسرترین و با ارزانترین مواد اولیه، یکی از بهترین گزینه‌ها برای شروع یک فعالیت هنری است. کافی است با ذوق و هنر و خلاقیت خود و ادغام این هنر با هنرهای دیگر، دست به خلق اثری متمایز بزنید و در این راه موفق شوید.

در این مقاله سعی کردیم به صورت جامع از مباحث روانشناسی و کسب و کار گرفته تا الگوی عروسک نمدی و مراحل ساخت به شما کمک کنیم تا بهتر این حوزه را بشناسید. در آخر نیز چندین ایده به همراه الگو و عکس زیبا در اختیار شما قرار داده شد تا به همه چیز دسترسی داشته باشید و هرچه زودتر اولین اثر نمدی زیبای خود را بسازید.

الگوهای رایگان عروسک نمدی

 

منابع:

hawk-hill

twinkl

learnplay

wikihow

acornfelting