از 5 زبان عشق چه می‌دانید؟ خلاصه کتاب

Portrait of delighted pretty female with make up, red lips, keeps hands on heart, smiles joyfully at camera, poses against pink background. Good looking beautiful brunette woman being thankful

متاسفانه امروزه به دلیل مسائل و مشکلاتی که در ابعاد مختلف زندگی وجود دارد ممکن است ابراز عشق و علاقه و اصول اصلی عشق ورزیدن را فراموش کرده باشیم و یا نسبت به آن بی‌توجه شده باشیم. برای مثال فراموش می‌کنیم که از ویژگی‌های مثبت شریک عاطفی خود تعریف کنیم و یا او را تشویق کنیم، همچنین فراموش کرده‌ایم که به مناسبت‌های مختلف و یا حتی گاهی بدون مناسبت به همسر خود هدیه‌ای بدهیم و یا او را عاشقانه در آغوش بگیریم. پس لازم است زبان عشق همسر یا نامزدتان را یاد بگیرید.

 همچنین ممکن است آخرین باری که عشق و علاقه خود را به هر نحوی به همسر خود نشان داده‌ایم را به یاد نیاوریم. در واقع مشکل این انسان دغده‌مند این است که نحوه صحیح بیان عشق و علاقه را به شریک زندگی خود بلد نیست. بنابراین می‌خواهیم به شما کتابی را معرفی کنیم که بدون هیچ حاشیه و ابهامی و به صورت کاملا شفاف و بی‌پرده به شما می‌آموزد که چگونه و یا چه روشی به همسر خود ابراز علاقه کنید. در این کتاب هیچ ترفند و یا نکات روانشناسی خاصی وجود ندارد و به زبانی کاملا ساده به آموزش پرداخته است.

زبان عشق و رموز آن

تمرکز اصلی کتاب 5 زبان عشق

محور اصلی که این کتاب بر روی آن تمرکز کرده است این است که می‌خواهد بگوید، همان‌طور که انسان‌‌ها در سراسر کره زمین با زبان‌های متفاوت صحبت می‌کنند، اعم از زبان‌های کردی، انگلیسی، فرانسوی و ..، با زبان‌های متفاوتی در عشق نیز با یکدیگر صحبت می‌کنند.

 دکتر گری چپمن نویسنده و مولف این کتاب، یعنی 5 زبان عشق، پس از تحقیقات و تفکر بسیار بر روی روابط زوجین، به این نتیجه رسیده است که برای ابراز عشق پنج زبان برای صحبت کردن وجود دارد. او بر این باور است که تمام افراد تا حدودی تمام این پنج زبان را در درون خود دارند، اما زبان اصلی عشق آن‌ها تنها یک الی دو مورد از آن‌‌ها است. در واقع به گفته او ما انسان‌ها تنها زمانی متوجه می‌شویم که کسی ما را دوست دارد، که با زبان عشق و اصول عشق ما با ما صحبت کند.

عشق و علاقه خودتان را به شیوه‌ای متفاوت ابراز کنید

یکی از رایج‌ترین مسائلی که امروزه مردم با آن روبرو هستند، تلاش برای ابراز عشق و علاقه خود به صورت خاص و معنادار به اشخاص دیگر است. تقریبا همه می‌خواهند به شریک زندگی خود نشان دهند که به آن‌ها اهمیت می‌دهند. اما در این میان، بسیاری از افراد تلاش می‌کنند این کار را به روشی انجام دهند که با قلب شریک خود صحبت کنند، یا به عبارتی احساسات آن‌ها را برانگیزند.

 اگر توصیفات گفته شده شامل حال شما نیز می‌شود، ممکن است بخواهید درباره پنج زبان عشق و نیز اصول اصلی عشق بیشتر بدانید. تاریخ نشان داده است که یادگیری نحوه عشق ورزیدن به شریک زندگی‌تان به شما کمک می‌کند تا بهترین راه را برای نشان دادن عشق و محبت خود به او انتخاب کنید.

پنج زبان عشق توسط دکتر گری چپمن، نویسنده و مشاور تالیف شده است. این پنج زبان عبارت هستند از:

  • تایید حرف‌های طرف مقابل
  • دادن زمان کافی به او
  • لمس فیزیکی
  • خدمت رسانی
  • هدیه دادن

مروری بر پنج زبان عشق

کتاب چپمن 5 زبان عشق، در اصل در سال 1992 تألیف شده است. اما این کتاب همچنان به زوجین کمک می‌کند و از زمان چاپ اول بیش از 12 میلیون نسخه فروش داشته است.

قبل از نوشتن کتاب، دکتر چپمن با توجه به صحبت‌هایی که با زوجینی که با آن‌ها مشاوره داشت به الگوی خاصی در رابطه با اصول اصلی عشق رسید و شروع به یادداشت‌برداری کرد. آن‌چه او کشف کرد این بود که زوجین از یکدیگر و نیز از نیازهای یکدیگر سوبرداشت می‌کنند که در نتیجه این سوبرداشته‌ها باعث سوتفاهم می‌شود. او پس از مرور یادداشت‌های خود، کشف کرد که پنج “زبان عشق” وجود دارد که ممکن است افراد به آن‌ها پاسخ دهند.

احتمال اینکه زبان عشق شما با شریک زندگی‌تان یکسان باشد بعید است. بنابراین، وقتی زوجین زبان‌های مختلفی دارند، احتمالا سوتفاهم نیز وجود دارد.

برعکس، اگر شریک زندگی شما یاد بگیرد که به زبان عشق شما صحبت کند، معمولا احساس می‌کنید که مورد علاقه و احترام او قرار گرفته‌اید و در نهایت در روابط شما شادتر و پایدارتر خواهد شد. اگر از خود می‌پرسید که زبان عشق شما چیست، با پاسخ دادن به 30 سوال از چاپمن ببینید کدام زبان عشق از آن شما است. با وجود اینکه از این سی سوال مطرح شده توسط چپمن حدود سی سال می‌گذرد اما همچنان اصول اصلی عشق تعریف شده توسط این نویسنده در میان مردم سراسر دنیا طرفدارهای خاص خود را دارد.

نگاه دقیق تر به زبان عشق

همان طور که گفته شد به گفته دکتر چاپمن، پنج زبان اصلی عشق وجود دارد که مردم به آن‌ها صحبت می‌کنند. این موارد شامل کلمات تأیید، زمان مفید، لمس فیزیکی، خدمت رسانی و دریافت هدیه است. در اینجا مروری داریم بر پنج زبان عشق و اینکه مردم از طریق هر یک از آن‌ها چگونه احساس دوست داشته شدن می‌کنند.

زبان عشق و عاشقی

کلمات تأیید

به زبان ساده، کلمات تأیید  همان ابراز محبت از طریق کلمات گفتاری برای ستایش یا تقدیر است. وقتی این کلمات، زبان اولیه و نحوه عشق ورزیدن کسی باشد، نشان می‌دهد که این فرد از شنیدن کلمات محبت‌آمیز و تشویق شدن لذت می‌برد. آن‌ها همچنین از نقل قول‌های احساسی، یادداشت‌های عاشقانه و پیامک‌های زیبا لذت می‌برند. بنابراین می‌توانید با استفاده از این کلمات این افراد را به چالش بکشید و احساسات آن‌ها را برانگیزید.

بیشتر بخوانید: نشانه‌های غیرقابل انکار و علائم فیزیکی عشق مردان را بشناسید

دادن زمان کافی به او

عشق و علاقه از طریق این نوع زبان عشق به گونه‌ای ابراز می‌شود که کسی برای عشق ورزیدن تمام حواس خود را به شخص مورد علاقه خود معطوف می‌کند. این روش می‌تواند شامل کنار گذاشتن گوشی همراه، خاموش کردن تمامی وسایل ارتباطی، برقراری تماس چشمی و سراپا گوش بودن باشد. افراد با این زبان و اصول اصلی عشق بیشتر از کمیت به دنبال کیفیت ابراز علاقه خود هستند. بنابراین، هنگامی که در کنار یکدیگر قرار دارید، برای ابراز علاقه به چنین فردی بهتر است تمام حواس خود را در این حین به او بسپارید تا آن‌ها احساس دوست داشته شدن کنند. اطمینان حاصل کنید که ارتباط چشمی برقرار می‌کنید، صحبت‌های او را تأیید کنید و از ارائه مشاوره خودداری می‌کنید.

زبان عشق و لمس فیزیکی

فردی با این زبان عشق از طریق محبت جسمی احساس دوست داشته شدن می‌کند. جدا از رابطه جنسی، برای ابراز علاقه به کسانی که برای نشان دادن علاقه خود طرف مقابل خود را لمس می‌کنند بهتر است حین این کار دستان او را بگیرید، بازوی او را لمس کنید و یا بدن او را هنگام خستگی ماساژ دهید. زیرا موارد گفته شده اصول اصلی عشق آن‌ها است و با این اصول احساس دوست داشته شدن می‌کنند.

علاوه بر این، ایده‌ای که می‌توانید برای ملاقات با این افراد داشته باشید، بهتر است به این شکل باشد که با آن‌ها به تماشای فیلم بپردازید و در عین فیلم دیدن شریک عاطفی خود را نوازش کنید. زیرا آن‌ها می‌خواهند از نظر جسمی به شرکای خود نزدیک باشند.

خدمت رسانی

در صورتی که زبان اصلی عشق کسی به صورت انجام یک کار باشد، وقتی مردم کارهای خوبی را برای او انجام می‌دهند احساس دوست داشته شدن و قدردانی می‌کنند. حال این کار می‌تواند شامل شستن ظروف، پر کردن باک بنزین ماشین و یا کمک کردن به هر نحوی به فرد مقابل باشد. بنابراین انجام کارهای بسیار کوچک می‌تواند به این افراد حس دوست داشته‌ شدن بدهد.

زبان عشق و محبت

دریافت هدیه

برای کسی که زبان عشقش هدیه گرفتن است، هدیه دادن نمادی از عشق و علاقه و نیز روش اصلی دریافت عشق در ذهن او است. معمولا این افراد نه تنها به خود هدیه، بلکه به زمان و تلاشی که برای انتخاب این هدیه صرف شده نیز اهمیت و ارزش قائل هستند. علاوه بر این، آن‌ها لزوما انتظار هدیه‌های بزرگ یا گران قیمت را ندارند، زبان عشق دریافت هدیه بیشتر مربوط به حسی است که در پشت این عمل قرار دارد.

به عبارت دیگر، زمانی که برای انتخاب یک هدیه مخصوص اختصاص می‌دهید به آن‌ها نشان می‌دهد که واقعا آن‌ها و اصول اصلی عشق ورزی به آن‌ها را می‌شناسید. علاوه بر این، افراد با این زبان عشق اغلب می‌توانند هر هدیه کوچکی را که از عزیزانشان دریافت کرده‌اند به خاطر بسپارند زیرا این امر تأثیر زیادی بر آن‌ها می‌گذارد.

روابط چگونه از زبان‌های عشق تاثیر می‌پذیرند؟

همه ما عشق را متفاوت از دیگری بیان و احساس می‌کنیم. در نتیجه، درک این تفاوت‌ها می‌تواند تأثیر جدی بر روابط شما بگذارد. در واقع، به گفته دکتر چپمن، این یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای بهبود روابط شما است. در این‌جا چند روش دیگر وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا این پنج زبان عشق رابطه شما را بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید: پیشنهاد دوستی از جانب خانم ها کاری درست یا غلط؟

زبان عشق و ترویج از خود گذشتگی

هنگامی که متعهد به یادگیری زبان عشق شخص دیگری هستید، بیشتر از نیازهای خود، بر نیازهای او متمرکز می‌شوید. این پیش فرض اصلی نظریه دکتر چپمن است. زوجین به جای تلاش برای متقاعد کردن شریک زندگی خود برای یادگیری زبان خودشان، باید برای یادگیری اصول اصلی و زبان عشق همسر خود تلاش کنند.

در حالت ایده آل، هر دو نفر می‌خواهند عشق را به روشی بیان کنند که برای دیگری معنادار باشد. اما تمام هدف یادگیری این روش عاشقانه این است که شما یاد بگیرید چگونه شریک زندگی خود را با توجه به اصول اصلی عشق او دوست داشته باشید.

ایجاد همدلی

زوجین هر چه بیشتر در مورد چگونگی عشق ورزیدن به یکدیگر می‌آموزند، بیشتر یاد می‌گیرند با کسی که با آن‌ها متفاوت است همدلی کنند. این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند لحظه‌ای از بعد خارج از رابطه به رابطه‌شان نگاه کنند تا بفهمند چه چیزی باعث می‌شود همسرشان حس دوست داشته شدن کند.

در نتیجه، هنگامی که زوجین متعهد به یادگیری اصول اصلی عشق و استفاده از زبان‌های عشق یکدیگر هستند، هوش هیجانی خود را به کار می‌گیرند و می‌آموزند که چگونه نیازهای شخص دیگری را بیش از نیاز خود مورد توجه قرار دهند. آن‌ها به جای صحبت با زبان عشق خود با شریک زندگی‌شان، یاد می‌گیرند که چگونه به زبانی صحبت کنند که شریک زندگی آن‌ها درک کند.

حفظ صمیمیت

اگر زوجین مرتبا در مورد آن‌چه مخازن عشق آن‌ها را پر نگه می‌دارد صحبت کنند، باعث ایجاد درک بیشتر و در نهایت صمیمیت در روابط خود می‌شوند. آن‌ها با این روش نه تنها درباره یکدیگر بیشتر می‌آموزند، بلکه از راه‌های عمیق‌تر و معنی‌دارتری نیز با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. بنابراین در نهایت روابط آن‌ها صمیمی‌تر خواهد شد.

زبان عشق و صمیمیت

 کمک به رشد شخصی و تعالی یکدیگر

هر زمان کسی تمرکزش را به غیر از خود صرف هیچ چیز و هیچ کس دیگر نکند، موجب رشد شخصی خود می‌شود. بارها و بارها جامعه، مردم را تشویق می‌کند که نسبت به همه چیز و همه کس بی‌اعتنا باشند و تنها بر توانایی‌های خود تمرکز کنند. اما از آنجا که کتاب پنج زبان عشق دکتر چاپمن افراد را ملزم می‌کند شریک خود را به روشی مخالف روش خود دوست داشته باشند و به آن‌ها توجه کنند، در واقع یک فرصت رشد و تغییر به این افراد می‌دهد.

ابراز عشق به روش‌های معنادار

هنگامی که زوجین شروع به صحبت با زبان عشق یکدیگر می‌کنند، کارهایی که برای شریک زندگی خود انجام می‌دهند پس از مدتی نه تنها غیرارادی‌ می‌شود بلکه معنادارتر نیز می‌شوند. بخشی از این موضوع به این واقعیت مربوط می‌شود که آن‌ها به طرق منطقی و روش‌های مختلف به شریک زندگی خود می‌فهمانند که او را دوست دارند و وقتی این کار را می‌کنند‌، شرکای آن‌ها احساس رضایت و خوشحالی می‌کنند.

زبان عشق و نکات کلیدی برای یادآوری

به گفته چاپمن، زبان‌های عاشقانه همچنین در روابط شما با بچه‌ها‌، همکاران و حتی دوستانتان صدق می‌کند. اما‌، ممکن است تا حدودی متفاوت باشد. به عنوان مثال، شما ممکن است زمان مفید را به عنوان زبان عشق ترجیح دهید اما هنگام حرف زدن با خواهرتان، زبان تایید را ترجیح دهید.

زبان عشق شما نیز می‌تواند ‌گاهی تغییر کند. به عنوان مثال‌، اگر روز بدی در محل کار خود داشته‌اید‌، ممکن است آغوش همسرتان را به جای یک کلمه تشویقی ترجیح دهید. نکته اصلی این است که مرتبا ارتباط برقرار کنید و از آن‌چه همسرتان برای پر کردن خلا مخزن عشق خود نیاز دارد، بپرسید. سپس‌، دقیقا همان چیزی را که شریک زندگی شما نیاز دارد‌، عملی کنید.

سخنانی از ویلول برای زبان عشق

هنگامی که زبان عشق یکدیگر را بدانید، می‌بینید که عملی کردن آن‌ها آسان است. صحبت با زبان عشق و شریک زندگی خود و نیز شناختن اصول اصلی عشق او فقط به کمی تلاش و دقت نیاز دارد. به یاد داشته باشید‌، روابط سالم متولد نمی‌شوند ، بلکه با توجه و تلاش ایجاد می‌شوند.

نظر شما چیست؟ آیا زبان عشق را می‌توان آموخت؟

خبر خوب این است که شما می‌توانید با یادگیری زبان عشق شریک زندگی خود و عملی کردن آن‌، رابطه خود را نیز تقویت کنید. همچنین اگر هر دو متعهد باشید که به روشی که دیگری با آن احساس دوست داشته شدن می‌کند، یکدیگر را دوست داشته باشید، خود را نه تنها در عشق عمیق‌تر، بلکه در یک رابطه شاد و پر از رضایت نیز خواهید یافت.

امیدواریم زندگی شما سراسر عشق و محبت و دوست داشتن باشد و از کنار هم بودن لذت ببرید. از اینکه همراه مالتینا بلاگ هستید از شما ممنونیم. آیا از مطالعه خلاصه این کتاب لذت بردید؟ منتظر نظرات شما هستیم.

منبع:

verywellmind

...خرید کالای اصل از آمازون با کد تخفیف اختصاصی برای شما! از دست ندید
MAGMA2024