ساز کالیمبا چیست و از کجا باید خرید؟

کالیمبا نامی است که در قاره آفریقا می‌توانید نام آن را زیاد بشنوید. نام کالیمبا شاید برای افرادی که در دیگر نقاط جهان زندگی می‌کنند یک نام نا آشنا و غریب باشد اما برای مردم آفریقا این نام کاملا آشنا و به نوعی عجین ‌شده با فرهنگ مردم آفریقا است.

کالیمبا نوعی ساز آفریقایی است که در کشورهای مختلف این قاره با نام متفاوتی شناخته می‌شود. از جمله این نام‌ها می‌توانیم به این موارد اشاره ‌کنیم: مالیمبا، امبیرا، کیسانجی، لیکمبه، سانزا و بسیاری از نام‌های دیگر.

کالیمبا کوچک

کالیمبا برای نخستین بار در زامبیا و توسط دینگیسوایو جومعه ساخته شده ‌است. ساز کالیمبا یکی از با کیفیت‌ترین و محکم‌ترین سازهایی است که می‌توانید در تمام طول عمر خود با آن آشنا شوید. تمامی کلیدهای فلزی به کار رفته در ساز کالیمبا توسط دست چکش‌کاری می‌شود و کوک ‌کردن آن نیز توسط یک فرد متخصص انجام می‌شود تا مطمئن‌ شویم که می‌توان این ساز را در یک گام مشخص نواخت. بدنه این ساز از جنس یک نوع چوب محکم ساخته شده و از یک طراحی زیبا در ساخت این ساز استفاده شده ‌است. امروزه ساز کالیمبا نه تنها در کشورهای آفریقایی که در بسیاری از کشورهای دیگر در سرتاسر نقاط جهان با استقبال بسیار خوبی مواجه شده‌ است. در این بخش می‌خواهیم به دلایل محبوبیت این ساز بپردازیم:

از نظر ما اولین چیزی که در نواختن ساز کالیمبا می‌تواند توجه ما را به خود جلب‌ کند این امر است که شما با ساز کالیمبا می‌توانید مفهوم موسیقی را به یک شیوه متفاوت نسبت به دیگر سازهای موسیقیایی درک ‌کنید. ظاهر منحصر به فرد ساز کالیمبا باعث می‌شود که شما علاوه بر حالت ذهنی باید یک درک فیزیکی خوب نسبت به این ساز داشته باشید.

با استفاده از این ساز شما یاد می‌گیرید که چگونه برای نواختن یک آهنگ خاص باید انگشت شست خود را به رقص در بیاورید. با نواختن ساز کالیمبا شما می‌توانید یک آگاهی و شناخت درونی را به شیوه‌ای خاص به درون بدن خود منتقل ‌کنید.

بیشتر بخوانید: بیوگرافی و کالکشن بهترین آهنگ های مصطفی صندل + لینک دانلود آهنگ

دومین دلیلی که به نظر ما باعث محبوبیت ساز کالیمبا می‌شود این است که شما با استفاده از ساز کالیمبا می‌توانید پیچیده‌ترین آهنگ‌ها را به راحتی بنوازید. نحوه چینش نوت‌ها در ساز کالیمبا به شکلی است که به شما اجازه می‌دهد حتی پیچیده‌ترین آهنگ‌ها را به راحتی اجرا کنید.

سومین دلیلی که باعث محبوبیت ساز کالیمبا در نزد ما می‌شود این است که سادگی ساز کالیمبا باعث می‌شود تا این سادگی به آرامش ذهنی شما کمک‌ کند. هرچه آرامش ذهنی شما بیشتر باشد می‌توانید با جزییات بیشتر این ساز در طول زمان آشنا شوید. بنابراین نواختن ساز کالیمبا را می‌توانیم یکی از شیوه‌های مدیتیشن بنامیم. نواختن ساز کالیمبا می‌تواند به شما کمک‌کند که شما به شخصیت درونی خود پی ببرید. نواختن ساز کالیمبا به شما کمک می‌کند تا پی بردن به شخصیت درونی خود تبدیل به یک شخصیت بهتر شوید و در صورت نیاز تغییراتی را درون خود ایجاد کنید.

چهارمین دلیلی که به نظر ما باعث محبوبیت ساز کالیمبا می‌شود این است که نواختن این ساز آفریقایی یک فعالیت بسیار سرگرم‌ کننده است. زمانی که شما نوت‌های ساز کالیمبا را به درستی مورد استفاده قرار می‌دهید دقیقا شبیه این است که شما در حال جادوگری هستید. زمانی که شما متوجه ‌شوید در نواختن ساز کالیمبا روز به روز در حال پیشرفت و بهبود هستید قطعا دچار هیجان خواهید شد و از عملکرد خود احساس رضایت خواهید کرد.

کالیمبا ساز شیشه ای

دلیل پنجمی که باعث محبوبیت ساز کالیمبا می‌شود این است که این ساز صدای منحصر به فردی را تولید می‌کند و باعث می‌شود که شما یک تجربه جذاب در زمینه نواختن موسیقی داشته ‌باشید. برای مثال وقتی که برای اولین بار صدای این ساز را می‌شنوید روحیه شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد و از شنیدن نوایی به این شکل قطعا لذت خواهید برد.

دلیل ششمی که باعث محبوبیت ساز کالیمبا می‌شود این موضوع است که اندازه ساز کالیمبا کوچک است، حمل آن آسان است و به راحتی می‌توانید آن را در دست خود نگه ‌دارید. ساز کالیمبا باعث ایجاد آلودگی صوتی نمی‌شود و می‌توانیم بگوییم که قیمت آن نیز بسیار پایین است. اگر شما اهل مسافرت هستید و همچنین از موسیقی خوشتان می‌آید، احتمالا بدتان نیاید که یک ساز موسیقیایی کوچک را همراه خود داشته ‌باشید. ساز کالیمبا یکی از سازهایی است که می‌توانید آن را به عنوان یک ساز مسافرتی در نظر داشته ‌باشید.

بیشتر بخوانید: گروه بی تی اس BTS و راز موفقیت آن ها

هفتمین و آخرین دلیلی که برای محبوبیت این ساز می‌توانیم بیان ‌کنیم این مورد است که ساز کالیمبا یکی از جذاب‌ترین جعبه‌های موسیقی در سرتاسر جهان است که می‌توانید به آن دسترسی داشته‌باشید. دلیل خاصی برای اثبات این مدعا وجود ندارد اما با بررسی موزه‌های اروپایی می‌توانیم مشاهده ‌کنیم سازهای کالیمبای قدیمی بسیار زیادی مربوط به صده‌های 1700 و 1800 در موزه‌های اروپایی به چشم می‌خورد.

ساز کالیمبا یک جعبه موسیقیایی است که شما با استفاده از آن نه تنها آهنگ‌های از قبل برنامه ‌ریزی‌ شده بلکه می‌توانید انواع آهنگ‌ها را حتی به صورت فی‌البداهه بنوازید. ساز کالیمبا دارای یک آوای نوستالژیک است، با استفاده از ساز کالیمبا شما می‌توانید احساس نهفته درون آهنگ را به صورت کامل به مخاطب انتقال ‌دهید. امروزه ساز کالیمبا توانسته به خوبی راه خود را به درون قلب انسان‌ها پیدا کند. همه افراد آمادگی شنیدن نوای ساز کالیمبا را دارند و آماده هستند که با شنیدن نوای ساز کالیمبا احساساتشان برانگیخته ‌شود. احتمالا تا اینجا متوجه دلایل محبوبیت ساز کالیمبا شده‌ باشید. در این قسمت می‌خواهیم شما را با نحوه کوک‌ کردن ساز کالیمبا آشنا کنیم.

کوک‌ کردن ساز کالیمبا

ساز کالیمبا دارای یک چکش مخصوص است که از آن برای کوک کردن ساز کالیمبا استفاده می‌شود. برای کوک ‌کردن هم فقط باید با استفاده از این چکش مخصوص به بالا یا پایین تیغه‌های ساز کالیمبا ضربه ‌هایی وارد کنید تا تیغه اندکی به سمت جلو یا به سمت عقب حرکت‌ کند. این کار باعث می‌شود که طول تیغه نسبت به خرک ساز کم یا زیاد شود. باید بدانید که هر چه طول تیغه کمتر باشد، صدای ساز کالیمبا زیرتر خواهد بود و در مقابل هر چه طول تیغه کالیمبا بیشتر شود صدای این ساز، بم‌تر خواهد بود.

اما شاید شما انقدر حرفه‌ای نباشید که بتوانید کوک ‌بودن ساز کالیمبا را تشخیص ‌دهید. جای نگرانی وجود ندارد زیرا برنامه‌های موبایلی مختلفی برای این موضوع طراحی شده‌ است. از جمله این برنامه‌ها می‌توانیم به اپلیکیشن کوک یا الکتریک تیونر اشاره ‌کنیم. برای مثال در برنامه الکتریک تیونر تا زمانی که صفحه نمایش اپلیکیشن قرمز رنگ باشد، ساز شما کوک نشده و نیاز است که همچنان از چکش مخصوص کوک استفاده ‌کنید. زمانی ‌که رنگ زمینه اپلیکیشن به سبز تغییر کرد، ساز شما کوک شده ‌است.

کالیمبا سازی خاص

انواع مختلف ساز کالیمبا

از آنجا که ساز کالیمبا با استقبال خیلی خوبی از طرف عموم جامعه قرار گرفته ‌است، امروزه انواع مختلفی از سازهای کالیمبا را می‌توانید در بازه‌های قیمتی متفاوت پیدا کنید. هر یک از این سازها دارای جنس بدنه و تیغه مختلفی هستند و در اندازه‌های متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند و به همین دلیل شاهد تفاوت قیمت در انواع مختلف آن هستیم.

همان طور که مشاهده می‌کنیم ساز کالیمبا در بازه قیمتی بسیار متفاوتی موجود است و با توجه به میزان هزینه‌ای که تمایل دارید بپردازید و نوع سلیقه‌ای که دارید می‌توانید یک ساز کالیمبای مناسب را انتخاب و سپس خریداری ‌کنید.

بیشتر بخوانبد : سازهای مختلف درباره شخصیت شما چه می گویند؟

ساز کالیمبا را از کجا بخریم

خوشبختانه امروزه ساز کالیمبا به راحتی در دسترس است و می‌توانید به طرق مختلف این ساز را خریداری‌کنید. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید متوجه ‌شوید که سایت‌های بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید ساز کالیمبا را از آن‌ها خریداری‌کنید. برای مثال اگر بخواهیم یکی از این سایت‌ها را معرفی‌کنیم، می‌توانیم به سایت مالتینا اشاره ‌کنیم. در این سایت‌ها معمولا ویژگی‌های مختلف هر ساز بیان می‌شود و کار شما را در انتخاب ساده می‌کند. اما اگر احساس می‌کنید که به راهنمایی بیشتر نیازدارید یا اینکه می‌خواهید قبل از خرید، ساز کالیمبا را امتحان ‌کنید می توانید به مغازه‌هایی که سازهای موسیقیایی را می‌فروشند مراجعه‌کنید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

با کمک لینک زیر می توانید ساز های کالیمبای موجود در سایت آمازون به همراه قیمت آنها در آمریکا و ایران را مشاهده کرده و به مقایسه ی آنها بپردازید.

یک پیشنهاد ویژه: کالیمبا 17 تیغه – چوب آفریقایی

سخن پایانی

ساز کالیمبا را می‌توانیم وجه مشترکی بین کشورهای آفریقایی بنامیم. این ساز سنتی که برای نخستین بار در زیمبابوه ساخته شده ‌است امروزه در سرتاسر نقاط جهان طرفداران خاص خود را دارد. این ساز در کشورهای مختلف آفریقایی نام‌های مختلفی دارد اما نام بین‌المللی که این ساز را با آن می‌شناسند، نام کالیمبا است.

نواختن آهنگ با استفاده از این ساز سنتی آفریقایی بسیار آسان است و همچنین این ساز می‌تواند باعث برانگیخته ‌شدن احساس در نوازنده و شنونده ‌شود. از آنجا که سایز کالیمبا اندازه کوچکی ‌دارد برای مسافرت گزینه مناسبی محسوب می‌شود. این ساز یکی از سازهای ارزان موجود در بازار است و اگر به دنبال یک تجربه متفاوت در نواختن سازهای موسیقی هستید، به شما توصیه می‌کنیم که ساز کالیمبا را حتما امتحان کنید.

در ادامه نظر شما را به تماشای فیلمی کوتاه از کالیمبا جلب می‌کنیم.

منبع:

kaypacha

kalimbashop

acoustics

kalimbamagic